BU FABRİKA BATCEK VELESBİT MAKAM ARACI

BU FABRİKA BATCEK VELESBİT MAKAM ARACI

Ülkemizin ilk seramik fabrikalarından olan Çanakkale Seramik fabrikaları aynı zamanda İbrahim Bodur'un öncülüğünde sanayinin Anadoluya yayılma harekatıdır. 1960 yılında bir Pazar günü İbrahim Bey fabrikaya gelmiş, o sırada beni kan ter içinde koşarken görmüş dayı diye hitap ettiği İdari İşler Müdürümüz Süleyman Şahin’e (Eski Kırkpınar Başaltı pehlivanlarından ve bir ara Kırkpınar ağalığı yapmış çokmuhterem bir zattı.)   “Ali koşarak nereye gidiyor pazar günü? “ diye sorunca Süleyman dayı da “elektrik arızası var oraya koşuyor “demiş, onun üzerine İbrahim bey kasabadan fabrikaya çabuk gelebileyim diye İstanbul’dan İngiliz Malı bir bisiklet alıp, bana makam aracı olarak göndermişti.

Bisikletin adı o sıralarda halk arasında velesbit idi. Ben artık işe bisikletle gidip geliyorum, yağmurlu havalarda toprak yol çamur olduğundan bu kez bisikleti ben taşıyorum. O sebeple yağmurlu havalarda kullanamıyorum. O durumlarda ise siyah lastik çizmelerle gidip geliyoruz. Daha kasabaya bisiklet kültürü gelmemiş bende mühendisim, kısa zamanda da işletme müdürü oldum. Kasabaya “Alenktirik”( elektrik)  getirip “Dinamocu” unvanına kavuşmuşum. Yoldan geçerken beni görünce erkekler kenara durur şapkalarını çıkarır hazır ol vaziyetinde selamlarlardı. Hanımların çoğu feraceliydi, bir erkek geçerken sırtlarını yan dönerler, yüzlerini de yarım örterek gözleriyle takip ederlerdi, o zamanlar belirgin halde kaç göç yaşanırdı. 

 
Bu velesbit olayı da yine Karadağlı'nın kahvesinde değerlendirilmiş çünkü orası kasabanın ileri gelenlerinin gittiği adeta kasaba meclisi gibi bir kahveydi, orada hükümetler kurulur, hükümetler yıkılır, çeşitli olaylara karar verilirdi. 
 
“”” İbrahim Bodur buraya “Favrika” (Fabrika) kuracağım dedi emme geçenlerde de yassı adaya götürülüp Geyikli hadisesinde İsmet Paşanın kafasına taş attı diye tutuklanan DP İl Başkanı deveci Arif’i de  (develerle eskiden yük taşıyan kervancılık yapan ve halk arasında deveci Arif diye bilinen) şahsı işe almışlar. Bu dinamocu Ali Efendi çok eyi adam emme daha dünkü mühendise, ona da makam aracı olarak velesbit almışlar, batçek lan bu favrika, böyle favrika bitmez deveci Arif'i de aldıklarına göre demek ki orayı deve damı (ahırı)  yapacaklar “””şeklinde konuşulmuş. Bizim velesbit hikayesi aylar, yıllar boyunca hatıralarda anlatılır oldu. İşte o yıllarda bu gün Dünya markası olan fabrikalar böyle kuruldu.