GÖNÜL DİLİNDEN BESTELENMİŞ GÜFTELERİM

Şubat 2013  İş Dünyası Vakfı - Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı | ESERİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ (E-KİTAP)

                                                                                                                                                                     CEMİL ÇİÇEK

Önsöz                                                            TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANI                                                                

Musiki gönül telimizi titreten, duygu dünyamızı güzelleştiren en önemli unsurlardan biridir. Musiki ile insanî bir olgunluk ve gelişim yaşarız. Gerek halk kültürümüzde gerekse kültürümüzün her dalında öncü olan müsikimiz gelişmemizde önemli bir rol oynamıştır.
 
Aşkı, sevgiyi, şikâyeti, üzüntüyü, kederi müziğimizle ifade etmişiz. Yahya Kemal BEYATLI’nın dediği gibi “Musikimizde bir yandan dini duygular, bir taraftan hayat akmıştır.” Bu ifade gücü aynı zamanda zengin bir dil ve duygu dünyasını gerektirir. Bizim ise böylesi bir zenginliğimiz olduğu bilinir. Zengin edebiyat, şiir ve musiki kültürümüz içerisinde büyük müzisyenler, şairler ve edebiyatçılar yetişmiştir. Bu damarın kesilmemesi, gelişerek devam etmesi, büyük güftekârların ve bestekârların yetişmesi en büyük temennimizdir.

Ali Coşkun uzun yıllardır siyasette gönüllü kuruluşlarda verdiği hizmetlerle ve İş Dünyasındaki uğraşılarıyla yoğun bir çalışma sürecinin içerisindedir. Aynı zamanda, bir dönem birlikte siyaset yaptığımız ve yol arkadaşlığı ettiğimiz önemli bir isimdir. Ekonomiye ve Sanayiye olan tutkusunun yanında Edebiyata, sanata, şiire ve musikiye değer veren bir gönül insanıdır. Yoğun çalışma süreci içerisinde sözle, yazıyla şiirle, müzikle bağını koparmamış, duygu dünyasını zinde tutmayı başarmış; duygularını çevresi ile de paylaşmıştır. Bu yönüyle kendisini tebrik etmek gerekir.

Bu şiirlerin musikimize kazandırılması ise ayrı bir takdir konusudur. Bunu gerçekleştiren musikimizin ve kültürümüzün önemli isimleri Amir ATEŞ, Rüştü ERİÇ, Erdoğan TOZOĞLU, Necip GÜLSES, Kenan GÜNEL, Yılmaz KARAKOYUNLU, Vedat Kaptan YURDAKUL, Suat YILDIRIM, Burhan TARLABAŞI, Gülbin DÖNGEL, Süleyman Hatunoğlu, Selahattin ÖZSES ve daha nice değerli bestekârları kalbi duygularımla kutluyorum. Onların emeği ve hassas çalışmalarıyla şiirler değerli birer musiki eserlerine dönüşmüştür. Bu eserlerin “Gönül Dilinden” isimli bu yayında toplanmasını sağlayanları ise ayrıca tebrik ediyorum.

 
Böylesi çalışmaların artmasını diliyor, bu eserleri dinleyen musiki severlerin keyifli ve duygu dolu dakikalar geçireceklerine inanıyorum.
 
Cemil ÇİÇEK
T.B.M.M.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı
 

Eserin tamamını okumak için tıklayınız... (pdf)