MENDERES İLE TANIŞMAM

Mecburi stajlarımın ( Atölye, İşletme, Elektrik Santralı) birincisini Ankara Belediyesi Fen Müdürlüğünde yaptım o zaman trafik işleri de belediyeye bağlıydı bu sebeple bizi Gençlik Parkı girişindeki Trafik Bölge Müdürlüğüne verdiler. Kazalar olduğunda baş bilirkişi Kenan Cem'le kaza yerine gider keşif yapar rapor hazırlardık.
 
Ankara'da henüz kavşaklarda trafik sinyalizasyon sistemi yoktu. Almanya'dan teklifler alınmış fakat döviz yokluğundan ihale durdurulmuştu. Depoda numuneler olduğunu öğrendim  direk ve sinyal lambaları vardı ancak röle sistemi yoktu. Müdürümüz Kemal Topaloğlu'dan izin alarak örnek bir kavşak kurabileceğimizi söyledim çok memnun oldu. Zaman Rolesi sistemi olmadığından hızı ayarlayabilmem için bir redüktörlü motora tornada fiberden yaptırdığım silindir bir tambur takarak üzerine pirinç malzemeden kontaklar yerleştirdim, karşılarına da hem elektrik akımını besleyen ve hem de sarı, kırmızı, yeşil sinyal lambalarına elektrik akımını ileten  kömür fırçalar yerleştirdim böylece hızı ayarlanabilen tambur döndükçe lambalar sırayla yanıp sönüyordu.
 
Müdürümüz ve diğer çalışanlar hayranlıkla izlediler. Sürpriz olarak Cebeci Dört Yol Kavşağına dikmemiz kararlaştırıldı, diğer teknisyen ve işçi arkadaşlarla montajı tamamlayıp sabah 07.00 sıralarında deneme işlerini bitirdik.
 
Hiç unutmam vatandaşlar ve   arabalar kenara park edip seyirci oluyorlardı.
 
Başbakan Adnan Menderes Ankara dışından o gün dönüyormuş, bize talimat verdiler Başbakan gelecek diye Vali ve  İl Trafik Müdürü  Naci İZCİ Bey Menderes'i  o yoldan getirecekmiş. Heyecanla bekledik. Dakikalar sanki geçmiyordu.
 
 
Nihayet Başbakan Adnan Menderes kırmızıda duran arabasından indi etrafa selam verip alkışlar arasında bizim ellerimizi sıktı İl Fen Müdürü beni tanıştırdığında memnuniyetini bildirdi çok  heyecanlandığımı hatırlıyorum.
 
Başka kavşaklara da yapılabilir mi sorusuna elde tek numune vardı, burada denedik efendim ama çoğaltılabilir diyebildim ama ileriki yıllarda roleli sistemler ihale edildiğini hatırlıyorum. tekrar tebrik edip “ Bir arzunuz var mı?“ diye sormasına “Efendim stajyerlerden vergi ve sigorta primi kesilmesin demem üzere hemen ilgililere talimat verdi ve ikinci hafta kesinti kalktı, o günden beri de kesilmiyor.
 
Sonraki yıllarda DP gençlik kolları toplantılarında karşılaştık.
 
Bir seferinde; Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi iken Yıldız Sarayı Külliyesinden Çukursaray yurdumuzda erkenden kalkıp, sabah namazını Yıldız Camisinde kılarak, fırından ekmek almak için karşı yola geçerken inşa halinde olan şimdiki Barbaros Bulvarında iş makineleri yanında bir kalabalık gördük. Merakla yaklaşınca Adnan Menderes’in o saatte o yıllarda İstanbul için önemli bir bulvar olan Barbaros Bulvarı inşaatını denetlemeye geldiğini hayranlıkla izledik. Öğrendiğimize göre sabah namazını Eyüp Sultan’da kıldıktan sonra denetime gelmişler.
 
Bizi sevgiyle karşıladı yanaklarımızdan öptü “Gelecekte bu yolları, kalkınmamızı sizler gerçekleştireceksiniz derslerinizi iyi çalışın iyi yetişin yolunuz açık ve aydınlık olsun” dedi.
 
Bulvarın açılışında Yurt dışından gelmiş direkler ve civa buharlı lambalarla aydınlatılmış Barbaros Bulvarı’nda Beşiktaş’tan Yıldız istikametine yürürken “Yollarımız ve geleceğimiz böyle aydınlık olsun inşallah” dediğini hatırlıyorum.
 
Nihayet başka bölümde anlattığım gibi kendisini  (555 K )   Beşinci ayın beşinde saat beşte Kızılay’da yapılan protestolu kargaşadan ayrıca Kıbrıs görüşmeleri için gittiği Londra’da geçirdiği uçak kazasından dönüşünde İstanbul’da karşıladık.
 
 Takdiri ilahi son defa 1960 ihtilali ile başlayan Yassı ada mahkemelerinde yargılanırken görebildik.  Demokrasimize, İnsan haklarına, Milletimizin sevgisine indirilen ikinci bir talihsiz darbe ile idam edildi. Ruhu şad mekanı cennet olsun.