AYŞE BİBİ MESCİDİ

Her işte bir hayır vardır. Biz onu daha önceden bilemeyiz. Bu seyahatimizde de Özbekistan Özerk Cumhuriyetinde Taşkent’e yaklaşık 430 km. uzaklıktaki Nemegan şehri imamı Arifan Hoca ile tanışmamız  kızım Ayşe Işıl için hayırlı bir hizmete vesile oldu.

Özbekistan Cumhuriyeti  doğusunda Fergana vadsi kuzeyinde Kırgızistan hududuna yakın Nemegan şehrinde Arifan hoca’nın  talebi üzerine yardımlarımızla ibadete açılan camiye merhume kızım Ayşe Işıl'ın ismi verildi.Bir müddet sonra açılış daveti aldım fakat gidemedim.Sonraki günlerde  kardeşim  Sadullah Coşkun’un oğlu   Hilmi Bora Coşkun, Hoca Ahmet Yesevinin Türbesinin resterasyonunda görevliyken  binbir zorlukla giderek kendisini ziyaret edebildi, açılış video kasetlerini yolladılar. Ailece çok duygulandık. Zira kızımın adını mescide vermişler. Ruhu şad olsun.

Sonraki aylarda Arifan Hocanın damadı Nasır Mamad Musaev  ziyaretime geldi. Gelirken Özbekistan’ın Rusya’da meşhur olan kavunundan getirdi. Mısır’da El-Ezher Üniversitesinde okuyacakmış. Kendisine de yardım etmek nasip oldu..

5–6 yıl sonra üniversiteyi bitirdi. Şimdi Kahire’de ailesiyle kalıyor ve ilişkilerimiz devam ediyor.